Нові лікарняні в новому 2023 році без Фонду соціального страхування

З 1 січня 2023 року припинив діяльність Фонд соціального страхування. Завдання та функції ФСС тепер виконує Пенсійний фонд України. Це означає, що виплата, зокрема лікарняних, буде здійснюватися через Пенсійний фонд.

Електронні листки непрацездатності викликають все менше запитань по оформленню, опрацюванню та автоматизації за останні півтора року.

Паперові листки непрацездатності потрібно й надалі приймати в роботу.

Медичний висновок є офіційним документом про підтвердження відсутності з поважних причин, але оплаті не підлягає.

Значні оновлення стосуються заяв-розрахунків – тепер їх потрібно формувати та подавати саме на сайті ПФУ, для чого там вже є окремий розділ. Заяви-розрахунки тепер потрібно подавати виключно до Пенсійного фонду України та саме вищезгаданим способом незалежно від виду допомоги, включаючи листки непрацездатності за минулі періоди.

 

Як подати заяви-розрахунки до ПФУ

Подати заяви-розрахунки можна двома способами:

  • в електронному вигляді через особистий кабінет страхувальника на сайті електронних послуг Пенсійного фонду України, але з обмеженням до 200 штук в одній заявці;
  • на паперових носіях до будь-якого сервісного центру ПФУ, але з обмеженням до 5 пунктів в 1 заяві-розрахунку.

Якщо ви обираєте другий варіант, то заяву-розрахунок потрібно:

  • сформувати саме на сайті ПФУ,
  • завантажити на USB-накопичувач (флешку) та надати його ПФУ.

Переукладати договори про надання інформації в електронному вигляді не потрібно, адже діють поточні договори.

Форма заяви-розрахунку станом на січень 2023 року не змінилась.
 

Скасування наказу щодо створення комісії із соціального страхування

Також потрібно скасувати накази щодо створення комісії із соціального страхування / призначення уповноваженої особи 30.12.2022 року.

Зараз рішення про призначення допомоги за час тимчасової непрацездатності приймає керівник компанії або уповноважена ним особа. 

Рішення про призначення / відмову потрібно закріпити внутрішнім локальним розпорядчим документом: наказом, розпорядженням, рішенням тощо.
 

Обчислення середньої заробітної плати

Механізм визначення середньої заробітної плати для розрахунку виплат зазнав змін в частині поважних причин відсутності.

Для розрахунку суми оплати за час тимчасової непрацездатності необхідно поділити нараховану за розрахунковий період - 12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку (хвороби) заробітну плату, на яку нарахований ЄСВ, на кількість відпрацьованих календарних днів у цьому розрахунковому періоді, але без урахування календарних днів, не відпрацьованих з поважних причин.

Ознайомитись із переліком зі змінами можна за посиланням.
 

Важливо по термінах

Відповідно до змін в законодавстві, термін звернення працівника про компенсацію страхового випадку у зв’язку з хворобою / вагітність та пологами, здійснюються якщо звернення за їх призначенням надійшло не пізніше шести календарних місяців з дня відновлення працездатності, замість дванадцяти, як було в попередній редакції.

ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», стаття 24, пункт 5

Зв'язатися з експертом